Ali KoçALİ KOÇ:
Accredited Master Coach, IIC&M

İngiltere’de 1994-97 yılları arası Cambridge Üniversitesi Advanced Certificate of English Language adlı programı tamamladıktan sonra girdiği İstanbul Üniversitesi Batı Dil ve Edebiyatları, İtalyan Filolojisi bölümünden 2001’de mezun oldu. Kariyerine İngiliz Kültür Ateşeliği’ne bağlı olan British Council bünyesinde, İngiliz Üniversitelerinin uzaktan eğitim ve sınavlarının planlandığı Sınavlar Satış Departmanında başlamış ve daha sonra bir Amerikan firması olan Vutek Digital Printing Systems Türkiye Satış temsilciliğini 2 yıl süreyle sürdürmüştür. 2003 Şubat ayında Siemens Business Services bünyesinde kurulan Toshiba Global Çağrı merkezi projesinde yaklaşık 6 yıl boyunca sırasıyla Level 2 Müşteri ilişkileri temsilcisi, TGSC TAIS Süpervizorü ve Siebel CRM Uzmanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2007 Nisan ayında Oracle Üniversitesi Siebel 7.8 Core Consultant eğitim programını başarıyla tamamlamıştır.

Çağrı Merkezleri, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Danışmanı ve eğitim danışmanı olarak UFUKKOÇ Eğitim, Danışmanlık, Koçluk firmasına 2007 Ekim ayında katılmasından sonra European Coaching Institude “ECI-Coaching in the Workplace” eğitim programını tamamlayarak faaliyetlerine akredite bir koç ve eğitmen olarak da devam etmiştir. UFUKKOÇ Strateji ve Yetkinlik Gelişimi firmasında ve ayrıca Callschool bünyesinde Çağrı Merkezi yönetimi, Telesatış, Stratejik Telemarketing konularında eğitim ve yönetim danışmanlığı projelerinde aktif danışman olarak hizmet vermiştir.

2010 Eylül ayında Pizza Hut ve Kentucky Fried Chiken gibi restoran zincirlerine sahip Turkent Gıda A.Ş.’ de CRM yöneticiliği görevini takiben, yine Süzer Holding çatısı altında faaliyet gösteren Eko Contact Center İş Geliştirme, Pazarlama ve Eğitim Müdürlüğü görevini 2012 Ekim ayına kadar sürdürmüştür.

Ali Koç 2009-2015 yılları arasında Marka ve Telesatış İş Geliştirme, Çağrı Merkezi Geliştirme, CRM, Finans ve İdari İşler üzerine atölye çalışmaları, Satış Yönetim ekibi yetenek yedekleme, yönetim etkinliği, yetenek yedekleme-işe alım değerlendirme merkezi ve kurum değerlerini yaşatma alanlarındaki birçok projede danışman olarak yer almıştır. Ayrıca; yönetim, liderlik ve organizasyonel gelişim programları ile koçluk alanlarındaki projeler de bu dönemde yoğun olarak yönettiği projelerdir.

Erzurum Atatürk Üniversitesi “Çağrı Merkezinde Ölçme Değerlendirme Teknikleri” ders kitabının yazarı ve International Institude Of Coaching& Mentoring (IIC&M) tarafından Akredite bir Master Coach (AMC) olan Ali Koç, halen kurucu ortağı olduğu ACT Gelişim Danışmanlığı şirketinde kıdemli danışman ve eğitmen koç olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda koçlukla ilgili uluslararası bir akreditasyon kuruluşu olan IIC&M’in Türkiye akreditasyon ekibi liderliğini görevini yürütmektedir.