DR. MERT TİNİK:

Lisans eğitimini Uludağ üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Üretim Yönetimi & Pazarlama bölümünde tamamlayan Mert Tinik, 2014 yılında reklam yasaklı sektörlerde uygulanan bütünleşik pazarlama faaliyetlerinin kurum itibarı üzerindeki rolünü araştırdığı doktora tezi ile Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümünden Doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. Akademik alanda çalışmalarının yanı sıra özel sektörde gerçekleştirdiği orta ve üst düzey yöneticilik görevleri esnasında Yönetim bilimine olan ilgisi kendisinin “Business Coach” olmasına sebep olmuştur. Mert Tinik 2014 yılında Noble Manhattan koçluk okulundan diplomasını olarak IIC Akredite koç olmaya hak kazanmıştır. İlkokul yıllarında klasik piyano eğitimi alan Mert Tinik ortaokul, lise ve üniversite öğrenimi boyunca İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Nefesli Sazlar Bölümü’nde yarı zamanlı olarak Klasik Müzik eğitimi almıştır.

Profesyonel iş hayatına 2000 yılında başlayan ve 2004 – 2012 yılları arasında dünyada ve Türkiye’de sektöründeki en büyük oyuncular arasında yer alan Fransa merkezli Vergi, Bağımsız Denetim ve Danışmanlık şirketi “Mazars (Denge Denetim)”  bünyesinde görev yapan Tinik, firmadaki kariyerini Pazarlama & İletişim Direktörü olarak tamamlamıştır. Bu görevinin dışında firmada görev yaptığı süre zarfında İnsan Kaynakları Sistemlerinin kurulup hayata geçirilmesine liderlik yapmış ve kurumun paydaşlarına yönelik iç ve dış eğitimlerin verildiği “Denge Akademi”nin de kuruculuğunu üstlenmiştir. Kurumdaki satış faaliyetlerine alternatif bir bakış açısı getirerek kurulan “Kurumsal Satış” departmanın da yöneticiliğini yapan Mert Tinik, Mazars’daki son yılında çeşitli devlet kurumları, dernekler, perakende, hızlı tüketim vb. birçok farklı kurum ve sektöre hizmet veren “Danışmanlık” departmanının da ilk yöneticiliğini yaparak Danışmanlık mesleğine adımını atmıştır

Farklı danışmanlık alanlarında çalışarak yetkinliğini geliştirme imkanı bulan Mert Tinik, Türkiye’nin önde gelen Lobi ve Halkla ilişkiler şirketi Kimiz & Partners’ın da Kıdemli Danışman kadrosunda yer almış, Harward Business Review, Hafele, Franke gibi kurumlara, Uludağ Ekonomi Zirvesi gibi önemli projelere danışmanlık yapmıştır.

Mert Tinik, 2012-2015 yılları arasında konusunda Türkiye’nin en büyük danışmanlık şirketlerinin arasında anılan “UFUKKOC Strateji ve Yetkinlik Gelişimi” şirketinin Pazarlama Danışmanlığı bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür. Mey İçki, Aon Sigorta, Avon, İndesit, Mavi, Tam Faktoring, Turkcell gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarına Pazarlama ve Satış ekiplerinin yetkinliklerinin geliştirilmesi için eğitimler & özel gelişim programları düzenlenmesi, Satış ekipleri ile saha çalışmaları yapılması ve gelişim alanlarının tespit edilmesi, kurum kültürü, değişim yönetimi, liderlik konularında yönetim gelişim programları hazırlanması, tespit edilen kurum içi yeteneklere ya da yönetim kadrolarına Yetkinlik Gelişimi odaklı Koçluk verilmesi, Ölçme ve Değerlendirme merkezi Yönetimi (ACDC kurulumu), işe alımların firma adına gerçekleştirilmesi vb. konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiştir.

Profesyonel iş hayatının yanı sıra Sanayi – Üniversite işbirliğinin önemini savunan ve bu yapının yaygınlaşması için gönüllü olarak eğitim projelerinde görev yapan Tinik, 2004 yılından beri Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Okan Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen birçok Üniversitesi’nde Bütünleşik Pazarlama İletişimi, Marka ve İtibar Yönetimi, Girişimcilik & Fark Yaratma konularında öğrenciler ile tecrübelerini paylaşmaya devam etmektedir. 2013 yılı içerisinde Galatasaray Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde İşletme ve İletişim Fakülteleri 4. Sınıf öğrencileri için verilen Girişimcilik derslerinde ders koordinatörlüğünü üstlenmiş, 2014-2015 yıllarında Galatasaray Üniversitesi’nde “Girişimcliik ve Medya” dersinin öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

Mert Tinik, 2009 ve 2010 yıllarında Türkiye’nin ilk ve en büyük Girişimcilik yarışması olarak sayılan “Bir Fikrin mi Var?”ın yarı final ve final aşamalarında jüri üyesi ve mentor olarak görev yapmıştır. 2011 yılında “Başbakanlık Girişimcilik Zirvesi” bünyesinde düzenlenen ve Uluslararası çapta bir katılım ile gerçekleştirilen Teknolojik Fikir Yarışması “GIST Tech-I”de Jüri üyesi ve mentorluk görevini üstlenmiştir. 2012 ve 2013 yıllarında konusunda Türkiye’de girişimcilik başlığı altındaki en büyük katılım ile gerçekleştirilen G3 Girişimcilik Forumu’nda Pazarlama konusunda mentor olarak görev yapmış ve tecrübelerini girişimci adayları ile paylaşmıştır. 2014 yılı itibariyle Genç Başarı Vakfı’nda gönüllü mentor olarak görev yapmaya başlayarak lise öğrencilerinin geleceğin başarılı girişimcileri olmaları için destek olmaktadır. Son yıllarda girişimcilik ve melek yatırımcılık konuları ile yakından ilgilenen Mert Tinik bilişim ve sağlık konularında faaliyet gösteren çeşitli start-uplara yatırımlar gerçekleştirerek girişimcilik eko sistemine katkı sağlamaya devam etmektedir.

Mert Tinik, 2011 yılından beri Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği’nde (GYİAD) Yönetim Kurulu Üyesi, 2015 yılından itibaren Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.